Lyhyet

Korkeiden taajuuksien heikentyminen voi ennakoida myös parikymppisen kuulovikaa

| Teksti: Uutispalvelu Duodecim

Kuulovika ja huonokuuloisuus saattavat kehittyä todennäköisemmin potilaille, jotka kuulevat korkeita taajuuksia muita heikommin jo parikymppisenä. Tämä havaitaan silloinkin, kun kuulokokeen tulokset ovat muuten normaalit.

Tiedot käyvät ilmi Hearing Reseach -lehden julkaisemasta tutkimuksesta, jossa audiogrammitutkimus tehtiin 71 miehelle ja naiselle. Osallistujat olivat 19–38-vuotiaita. Audiogrammi eli kuulokäyrä osoittaa hiljaisimman äänen, jonka henkilö eri taajuuksilla kuulee.

Tulosten perusteella korkeiden taajuuksien kuulokynnys nousi nopeammin kuin muiden taajuuksien. Tämä havaittiin kahden vuoden seurannassa.

Kuulo myös heikkeni kaikilla taajuuksilla enemmän osallistujilla, joilla korkeiden taajuuksien kuulokynnys oli korkeampi jo tutkimuksen alussa tehdyissä mittauksissa.

Tulokset pitää varmistaa suuremmissa tutkimuksissa, joissa osallistujia seurataan pitempään, mutta havainnot viittaavat korkeiden äänitaajuuksien kuulon heikentymisen ennakoivan myös varsinaisen arkielämää haittaavan huonokuuloisuuden kehittymistä.

Yli 800 000 suomalaisella on jonkinasteinen kuulon alenema.

Mitä mieltä? Kommentoi!

Täytä kaikki kentät. Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Tilaa uutiskirje