Työelämä

Matalan kynnyksen työpaikka tarjoaa työtä nuorille

TILAAJILLE
Inrego on kasvava kiertotalouden yritys, jonka tuotannossa työskentelee parikymmentä työntekijää. Heistä valtaosa on nuoria, jotka ottavat ensimmäisiä askeliaan työelämään.

| Teksti: teksti ja kuvat Kirsi Väisänen
TILAAJILLE Inrego on kasvava kiertotalouden yritys, jonka tuotannossa työskentelee parikymmentä työntekijää. Heistä valtaosa on nuoria, jotka ottavat ensimmäisiä askeliaan työelämään.

Tämä sisältö vaatii tilauksen. Kirjaudu sisään jos olet tilaaja.

Työharjoittelut ovat näytönpaikkoja nuorille

Lauri Lehtonen, 16, on ollut alkuvuonna työharjoittelussa Inregolla. Hän opiskelee Omniassa tieto- ja viestintätekniikan perustutkintoa. Lehtonen kehuu työpaikan ilmapiiriä positiiviseksi ja rauhalliseksi. Työtä voi tehdä omaan tahtiin ja kuunnella samalla musiikkia.

Hän on oppinut tunnistamaan laitteita ja käyttämään sovellusohjelmia, joilla tyhjennetään laitteet tiedoista.

Lehtosen vahvuus työharjoittelussa on hänen oma harrastuneisuutensa. Hän kertoo opetelleensa it-laitteita sekä niiden purkamista ja kokoamista alakoulusta asti. YouTubessa on runsaasti videoita aiheesta. Oppia on tullut myös koulusta.

Työssä on paljon samaa tekemistä, mutta se ei Lehtosen mukaan haittaa. Päinvastoin toisto lisää varmuutta. Välillä tulee vastaan ongelmia, jotka pitää ratkaista. Silloin hän tutkii asiaa itsenäisesti verkosta tai kysyy neuvoa työkaverilta.

Lehtonen suorittaa paraikaa niin kutsuttuja väyläopintoja avoimessa ammattikorkeakoulussa. Hän on suunnitellut hakevansa sitä kautta jatko-opintoihin.

Työharjoittelut ovat näytönpaikkoja nuorille. Lehtonen sai viime vuonna kesätyöpaikan Tokmannilta, kun oli ollut siellä aiemmin harjoittelussa. Hän kertoo, että koulussa oli käyty läpi työnhakua, mistä oli ollut hyötyä.

Lehtonen kannustaa nuoria olemaan oma-aloitteisia työnhaussa ja menemään paikan päälle kysymään, jos mahdollista. Hänellä on muitakin konkreettisia neuvoja työnhakijalle.

– Ensiksi, kysy suoraan. Soita tai lähetä lyhyt viesti ja kerro selkeästi, milloin voit aloittaa ja mitä haluat oppia. Toiseksi, kerro omasta kiinnostuksesta konkreettisesti. Kolmanneksi, pyydä koululta apua.

Mitä mieltä? Kommentoi!

Täytä kaikki kentät. Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Tilaa uutiskirje
Työ Terveys Turvallisuus -lehti TTT
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.