Työturvallisuus

Työvuorossa Jani Takalo: Mittarit tuovat ryhtiä turvallisuustyöhön

TILAAJILLE
Pakkaustehtaassa henkilöstöä kannustetaan käyttämään prosentti työajastaan turvallisuuteen. Jani Takalon kehittämästä ideasta on tullut tärkeä johtotähti yrityksen turvallisuustyöhön, jota seurataan eri mittarein päivittäin.

| Teksti: Helinä Kujala | Kuva: Ville Kaleva ja Viivi Siivonen
TILAAJILLE Pakkaustehtaassa henkilöstöä kannustetaan käyttämään prosentti työajastaan turvallisuuteen. Jani Takalon kehittämästä ideasta on tullut tärkeä johtotähti yrityksen turvallisuustyöhön, jota seurataan eri mittarein päivittäin.

Tämä sisältö vaatii tilauksen. Kirjaudu sisään jos olet tilaaja.

Jani Takalo, 49, työskentelee HSER Managerina DS Smithin Suomen-toiminnoissa. Takalo vastaa työsuojelupäällikön tehtävien lisäksi monista ympäristöasioista. Hän on toiminut tehtävässään vuodesta 2020.

Suomessa DS Smith suunnittelee ja valmistaa aaltopahvista pakkauksia ja myynninedistämismateriaaleja. Tehtaita on Suomessa viisi, ja päätehdas sijaitsee Tampereella. Henkilöstömäärä on noin 340.

DS Smith -konserni työllistää noin 30 000 ihmistä yli 30 maassa. Pääkonttori sijaitsee Lontoossa.

Mitä mieltä? Kommentoi!

Täytä kaikki kentät. Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

Tilaa uutiskirje
Työ Terveys Turvallisuus -lehti TTT
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.