Epäselvä johtamisrakenne ja tehtävänjako olivat yhteydessä pelastustyöntekijöiden väsymykseen Japanin vuoden 2024 maanjäristyksen jälkeen. Ongelmat kuormittivat erityisesti paikallishallinnon työntekijöitä, sillä he kohtasivat niitä muita useammin.
Tutkimuksessa tarkasteltiin Noto-niemimaan maanjäristyksen jälkeisiin tehtäviin osallistuneiden työntekijöiden terveydentilaa. Aineistossa oli 7 135 työntekijää ja lähes 24 000 tammi–maaliskuussa 2024 tehtyä arviota.
Epäselvyydet johtamisessa ja tehtävänjaossa olivat yhteydessä väsymykseen sekä paikallishallinnon työntekijöillä että muualta lähetetyillä auttajilla. Myös vaikeudet pitää ruoka- ja lepotaukoja liittyivät runsaampaan väsymykseen.
Kuormitustekijöiden yhteys väsymykseen oli ryhmissä pitkälti samankaltainen. Paikallishallinnon työntekijät kohtasivat epäselvää johtamista, puutteellista tehtävänjakoa ja tauko-ongelmia kuitenkin useammin. He ilmoittivatkin enemmän väsymystä kuin ulkopuoliset auttajat. Tutkimus perustui työntekijöiden omiin arvioihin.
Tutkijoiden mukaan katastrofityöhön varautumisessa tarvitaan selkeä johtamisrakenne, ymmärrettävä tehtävänjako, riittävästi henkilöstöä ja mahdollisuus taukoihin. Paikallisen henkilöstön kuormitukseen on kiinnitettävä erityistä huomiota, koska se jatkaa työtä myös ulkopuolisten auttajien lähdettyä.


Mitä mieltä? Kommentoi!